اخبار

گران شدن خانه در شهر پرند با کلید واژه مترو

  • 1402/9/16 15:33:31
گران شدن خانه در شهر پرند با کلید واژه مترو
اشتراک گذاری
گران شدن خانه در شهر پرند با کلید واژه مترو

در این مقاله سعی کردیم به قیمت های غیر واقعی در پرند اشاره کنیم


با توجه به افتتاح مترو پرند یکسری از افراد با اگهی های فیک باعث راکد شدن بازار ملک شدن که این قیمت ها به هیچ عنوان صحت ندارد و فقط باعث میشود مردم به سمت شهر های جدید ترقیب نشن


لطفا قبل از خرید با مشاوران ما در ارتباط باشید تا قیمت درست و واقعی رو به شما اطلاع بدن


با گذشت یک هفته از افتتاح ایستگاه مترو پرند، رشد قیمت‌ها در بازار مسکن این منطقه مشهود شده‌ است اما نه به اندازه‌ای که آگهی‌های خرید و فروش خانه در سایت‌ها می‌گویند.


افتتاحیه‌ای با چاشنی طنز


پنجشنبه، نهم آذر ماه، ایستگاه مترو پرند پس از گذشت 18 سال از اولین کلنگی که به خاکش خورد، افتتاح شد؛ افتتاحیه‌ای که تبلیغات رسانه‌ای اشتباه دولت اهمیت موضوع را به حاشیه برد.


صبح روز پنجشنبه بود که رسانه ملی خبر از افتتاح متروی 40 کیلومتری پرند به تهران با حضور رئیس‌جمهور داد؛ این خبر درحالی در رسانه ملی اعلام شد که فاصله پرند تا تهران تنها 20 کیلومتر است. اخیرا نیز صحبت‌های رئیس جمهور مبنی بر پیشرفت سالانه یک درصدی ساخت خط مترو پرند، واکنش‌های زیادی را از سوی مردم و رسانه‌ها در پی داشته‌است؛ به گونه‌ای که با نرخ رشد یک درصدی، ساخت خط مترو پرند می‌بایست صد سال پیش آغاز شده باشد. در نهایت افتتاح ایستگاه مترو پرند پس از 18 سال دستمایه طنز مردم و رسانه‌ها شد.


بازار راکد رونق گرفت


سرانجام اما مراسم افتتاحیه ایستگاه مترو پرند با تمام حاشیه‌هایی که داشت انجام شد و حال که نزدیک به یک هفته از این رویداد می‌گذرد، خبر از رشد قیمت مسکن در شهر پرند به گوش می‌رسد.


یکی از مشاوران املاک پرند در گفت و گو با شبکه شرق گفت:« در یک هفته گذشته قیمت کل واحد‌های مسکونی در پرند از 100 تا 200 میلیون تومان رشد داشته‌است و انتظار می‌رود که با نزدیک شدن به بازار شب عید، رشد قیمت‌ها ادامه‌دار باشد.»


اگهی خرید و فروش اپارتمان در پرند


یکی دیگر از مشاوران املاک این منطقه پرند در گفت و گو با شبکه شرق گفت:« قیمت تمام شده واحد‌های مسکونی به طور میانگین از یک میلیارد و 700 میلیون تومان در زمستان سال گذشته، به یک میلیارد و 900 میلیون تومان رسیده‌است و انتشار خبر افتتاح مترو پرند، بازار مسکن را اندکی از رکود خارج کرده‌است و منجر به معامله با این قیمت‌های بالا شده‌است.»


آگهی‌هایی با اسم رمز مترو


با این وجود تاثیر تاسیس مترو پرند بر روی بازار مسکن این منطقه کمتر از آن چیزی بوده‌است که در فضای تبلیغاتی سایت‌ها دیده می‌شود. آگهی‌های تبلیغاتی که با اشاره به نام مترو پرند در سایت‌ها منتشر می‌شود و قیمت واحد‌های مسکونی تبلیغ شده را حتی تا دوبرابر قیمت اصلی در آگهی درج کرده‌اند؛ به عنوان مثال واحد مسکونی به ارزش واقعی دو میلیارد و 500 میلیون تومان، با عنوان نزدیکی به ایستگاه مترو پرند، 6 میلیارد تومان قیمت خورده‌است.


بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که خرید خانه در پرند، در حداقلی‌ترین حالت ممکن، این روزها نیاز به یک میلیارد تومان سرمایه دارد. به طور میانگین اما هزینه خرید خانه در این شهر در بازه یک میلیارد و پانصد تا سه میلیارد تومان متغیر است.


افزایش قیمت‌ها اجتناب ناپذیر است


در این خصوص محمود اولاد، کارشناس بازار مسکن، در گفت و گو با شبکه شرق گفت:« رشد قیمت‌ مسکن در چنین شرایطی اجتناب‌ناپذیر است. ما همواره خانه را براساس ویژگی‌هایی که دارد، خریداری می‌کنیم و تابع تقاضا مسکن، تابع ویژگی‌ها است. ویژگی‌های درونی مانند اندازه واحد، نمای ساختمان، تعداد اتاق‌ها، آسانسور و غیره و ویژگی‌های بیرونی مانند دسترسی، خدمات جانبی، نزدیکی به مراکز کار و فعالیت، هزینه رفت و آمد و غیره بر روی تقاضای در بازار مسکن اثرگذار هستند.»


او در ادامه گفت:« تغییر ویژگی یک منطقه، به عنوان مثال کاهش هزینه رفت و آمد به شهر پرند، منجر به تغییر جهت، بخشی از تقاضا از مناطق دیگر به این منطقه خواهد شد و در نتیجه تقاضا برای خرید، رهن و یا اجاره خانه در این منطقه افزایش پیدا خواهد کرد و در کنار آن عرضه خانه نیز در این شهر محدود است، چراکه موقعیت مکانی پرند آنقدری گسترده نیست و در نتیجه قیمت مسکن در این منطقه افزایش پیدا می‌کند.»


راه‌حلی زمان‌بر


اولاد در ادامه با بیان اینکه راه‌حل جدی و دائمی برای برطرف کردن این مشکل وجود ندارد؛ گفت:« برای رفع این مشکل باید به صورت مداوم در حال بهبود، اصلاح و تقویت انواع ویژگی‌ها در مناطق مختلف شهری بود و باید به قدری استاندارد‌های سکونت در تمام مناطق رشد کند که تاثیر آن‌ها در جهت تقاضا به حداقل برسد و باید شبکه عظیمی از زیرساخت‌ها را به صورت مداوم تقویت کرد و تا زمانی که چنین اتفاقی رخ ندهد و تقویت ویژگی‌ها منوط به یک منطقه و تدریجی باشد، افزایش قیمت‌ها نیز ادامه‌دار خواهد بود.