اخبار

اسماعیلی: پیگیر شناسایی و مجازات عاملان قتل داریوش مهرجویی هستیم

  • 1402/7/30 14:49:45
اسماعیلی: پیگیر شناسایی و مجازات عاملان قتل داریوش مهرجویی هستیم
اشتراک گذاری
اسماعیلی: پیگیر شناسایی و مجازات عاملان قتل داریوش مهرجویی هستیم

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه، 26 مهرماه) در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: من به جامعه هنری در ضایعه تاسف برانگیز درگذشت اقای داریوش مهرجویی را تسلیت عرض می‌کنم. آقای مهرجویی یکی از معتبرترین کارگردانان مولف در سینمای ایران بود.

وزیر ارشاد، بیان کرد: مرحوم مهرجویی با ساخت و تولید فیلم گاو و در ادامه آن ساخت فیلم‌های اجتماعی تاثیرگذار نقش مهمی را در ارتقای سینمای اجتماعی و فلسفی در ایران داشت. یاد ایشان را گرامی می‌داریم این ضایعه برای همه ما تاسف برانگیز بود البته تاسف برانگیزتر از آن اتفاقی است که رخ داده است.

وی ادامه داد: من اوایل صبح روز حادثه ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح پیام تسلیت را صادر کردم. بلافاصله دوستان امنیتی، قضایی و انتظامی در دفتر من حاضر شده و جلسه مفصلی را برگزار کردیم. همکاران من در منزل مرحوم مهرجویی حاضر شده و مقدمات تشییع و تجلیل از این هنرمند را فراهم کردند.

اسماعیلی با اشاره به پیام تسلیت رئیس‌جمهور در پی درگذشت مرحوم داریوش مهرجویی، اظهار کرد: آقای رئیس جمهور پیام بسیار خوبی را صادر کردند و همدردی عمیقی را با اصحاب فرهنگ و هنر و سینما داشتند و به ما دستور دادند تا تجلیل تکریم و تعظیم این هنرمند بزرگ ما انجام شود که توسط دوستان ما این کار اجرا خواهد شد.

وی افزود: من به طور مرتب با همکارانم در بخش‌های انتظامی و قضایی در ارتباط هستم تا هرچه سریع‌تر عاملان این جنایت شناسایی و به سزای عمل ننگین خود برسند.

وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: دولت انقلابی گام دوم عدالت فرهنگی و مردمی سازی فرهنگ و هنر را در حوزه فرهنگ نظارت و حمایت و تسهیل می‌داند و تصدی‌گری باید به حلقه های میانی واگذار شود.

وی ادامه داد: در اعتبارات اخیر این کار را عملیاتی کردیم. ما برای همه انجمن های موسیقی، نمایشی و تجسمی و انجمن های ادبی در همه استان ها سرانه یک میلیارد اعتبار در نظر گرفتیم که از طریق نظارت قرارگاه شهید آوینی وزارت فرهنگ با عاملیت بخش های مردمی در اختیار آنها قرار می گیرد. بنابراین طرح ها بررسی می شود و بر اساس آن بودجه می گیرد.

اسماعیلی گفت: تا سال گذشته حداکثر اعتباری که به هر یک از انجمن‌ها برای رَتق و فَتق امور عادی به آنها تخصیص داده می شد بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان بود و اکنون سرانه به یک میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی افزود: به شوراهای فرهنگ عمومی که سند مهندسی فرهنگی را رونمایی کردند، به طور متوسط به اجرای هر سند در استان ها ۳۰ میلیارد تومان تخصیص دادیم و برای انجمن سینماهای جوان که مسئولیت پرورش نیروهای فکری و نسل نو متناسب با آرمان‌های انقلاب را دارند ۵۷ دفتر در کشور داریم که ۱۸۰ میلیارد تومان به آنها تخصیص می دهیم تا بتوانند تمام تجهیزات خود را نوسازی کنند.

وزیر ارشاد تاکید کرد: جهت حرکت ما تقویت گروه های مردمی حلقه‌های میانی برای تصدی‌گری فعالیت‌های فرهنگی است و دولت با اعتماد به گروه های مردمی و حلقه‌های میانی به حوزه نظارت و حمایت و تسهیل نقل مکان می‌کند و تصدی گری نخواهد کرد و رها هم نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: باید در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری و اقتصاد فرهنگ و هنر را تقویت کرد. اما در عین حال کار باید توسط مردم صورت بگیرد و این یک تفاوت بنیادین نگاه این دولت با نگاه های قبلی است. نگاه جدید متعالی و متناسب با گام دوم انقلاب اسلامی است و بر همین مدار این موضوع پیش می رود.

اسماعیلی خبرداد: در یک سال و نیم اخیر ۱۷۵ پروانه ساخت فیلم صادر شده است.

وزیر ارشاد درباره لغو کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان با بیان اینکه این مشکل حل شده است، گفت: در اجراهای صحنه‌ای سیاست ما مشخص است و همه باید به قانون پایبند باشند؛ اجرای قانون استان و شهر نمی‌شناسد.

وی افزود: موضوع آقای قربانی برای کنسرت در اصفهان در حال حل شدن است. البته این اتفاق بیشتر ناشی از یک ناهماهنگی بود. در این دولت بیشترین اجرا و کمترین حاشیه را داشته‌ایم.

وزیر ارشاد همچنین خاطرنشان کرد: کلنگ احداث شهرک هنر در ورودی شهر جدید پرند روز اول آبان به زمین زده خواهد شد و در گام نخست ساخت ۲ هزار واحد مسکن خبرنگاران، هنرمندان، نویسندگان، اهالی هنر و فعالان قرآنی که قبلا ثبت نام کرده بودند، آغاز می‌شود؛ اعضای صندوق هنر می‌توانند در طرح مسکن خبرنگاران و هنرمندان ثبت‌نام کنند ولی باید شرایط عمومی نهضت ملی مسکن را دارا باشند.
داریوش مهر جویی
املاک تارخ
مسکن مهر پرند
مسکن ملی پرند